Framest

Par vokālās grupas FRAMEST dibināšanas gadu var uzskatīt 2005. gadu. Grupā ir pieci profesionāli un daudzpusīgi dziedātāji – Beāte Zviedre (soprāns), Rūta Dūduma (alts), Mikus Abaroniņš (tenors), Jānis Ķirsis (baritons) un Roberts Memmēns (bass). FRAMEST sasniegumu sarakstā ir koncerti Latvijā un ārzemēs, tomēr vislielāko atpazīstamību grupa ieguva, 2012. gada vasarā piedaloties starptautiskajā jauno izpildītāju konkursā Jaunais Vilnis. FRAMEST repertuārs ir ļoti plašs. Grupas koncertos izskan gan pašu, gan citu komponistu skaņdarbi – no klasikas un džeza līdz pop un citiem mūzikas žanriem oriģinālā a capella izpildījumā. Tieši grupas unikalitāte ļāvusi sasniegt vietējā un starptautiskā mēroga atzinību un panākumus.

Jau no darbības sākuma FRAMEST ir sadarbojies ar Latvijā atzītiem un talantīgiem komponistiem un mūziķiem – Raimondu Paulu, Zigmāru Liepiņu, Jāni Lūsēnu un citiem. 2010. gadā FRAMEST nominēts “Lielās mūzikas balvai” nominācijā “Gada debija”, kā arī ieguva skatītāju simpātiju balvu. “Lielā mūzikas balva” ir Latvijas valsts augstākais apbalvojums mūzikā. Grupas profesionālajā attīstībā īpašu vietu ieņem sadarbība un draudzība ar pasaulslavenās grupas “New York Voices” māksliniecisko vadītāju un Grammy balvas ieguvēju Pīteru Eldridžu (Peter Eldridge). Kopā ar dziedātāju un kontrabasistu Metu Aronofu (Matt Aronoff) Rīgā iestudētas jau divas nozīmīgas koncertprogrammas (2011. gada martā Dailes teātrī un 2012. gada jūnijā Rīgas Kongresu namā)

2011. gada rudens sezona grupai bija ļoti spraiga – septembrī FRAMEST ar trīs koncertiem priecēja klausītājus Zviedrijas “Kultūras nakts 2011” programmā Norčēpingā, un 13. novembrī sniedza koncertu Kaļiņingradas festivāla “Kaliningrad Jazz 2011” ietvaros, iekarojot neviltotas krieviski runājošās publikas simpātijas. 2011. gada Ziemassvētkos ar koncertprogrammu “Winter Jazz” FRAMEST apceļoja Latviju, viesojoties Valmierā, Aucē, Preiļos, Naukšēnos un Jelgavā, kā arī piedalījās Rīgas Ziemassvētku koncertos Ķīpsalas hallē.

2012. gada vasarā grupas uzmanības centrā bija Starptautiskais populāras mūzikas jauno izpildītāju konkurss “Jaunais Vilnis”, kura laikā grupa piedzīvoja ne tikai garas mēģinājumu stundas un smagu darbu, bet arī guva neatsveramu skatuves pieredzi, strādājot kopā ar Laimu Vaikuli. 2012. gada nogalē FRAMEST devās vērienīgā koncerttūrē “Svētki Ledus Pilī” ar 11 koncertšovu sēriju Latvijas pilsētās, pierādot savu skatuves sajūtu, mūzikas mīlestību, profesionalitāti un jauneklīgo atrakvititāti.

2014. gada sākumā grupa ar četriem koncertiem ceļojumu izstādē Helsinkos pārstāvēja Rīgu – Eiropas kultūras galvaspilsētu. Janvārī grupa arī devās uz Umeo pilsētu Zviedrijā, kur sniedza piecus koncertus “Umeo – Eiropas kultūras galvaspilsēta” atklāšanas pasākumos. 2014. gada maijā FRAMEST piedalījās starptautiskajā a cappella festivālā/konkursā Leipcigā, kur ieguva 3. vietu un saņēma uzaicinājumu piedalīties “MDR MUSIKSOMMER” festivālā, kas norisināsies 2014. gada augustā Leipcigā, Vācijā. 2014. gada novembrī grupa devās koncerttūrē uz Ķīnu, kur uzstājās lielākajās Ķīnas pilsētās.

2015. gads grupai sākās ar dalību izpildītāju un dziesmu konkursā “Supernova 2015”, kur grupa dziedāja Jāņa Ķirša un Ingas Pizānes-Dilbas dziesmu “Ziemā”. Maijā tika izdots albums kopā ar Raimondu Paulu un džeza mūziķiem Denisu Paškeviču, Ivaru Arutjunjanu un Edvīnu Ozolu – maestro agrīno estrādes un džeza dziesmu albums “Amber Jazz”. Jūlijā Framest piedalījās starptautiskā a cappella konkursā Vokal Total Grācā (Austrijā), no kura atgriezās ar sudraba balvu akadēmiskās mūzikas kategorijā un zeltu džeza mūzikas kategorijā. Pašlaik grupa aktīvi gatavo latviešu tautas dziesmu programmu Dainu Skapis, kā arī gatavojas dalībai “Kansai Music Conference” septembrī Japānas pilsētās Osakā un Kobē.